Kas ir šķiedrvielas?

Kas ir šķiedrvielas?

Šķiervielas ir viens no būtiskākajiem uztura elementiem, kas palīdz uzturēt veselīgu gremošanas sistēmu un novērst daudzas slimības. Šī raksta mērķis iepazīstināt, kas ir šķiedrvielas un izskaidrot, kāpēc šķiervielas ir svarīgas, cik daudz dienā jāuzņem un kādos produktos tās ir visvairāk.

Šķiedrvielas, ko sauc arī par balastvielām, ir sastopamas tikai augu produktos, arī sēnēs. Šīs vielas ir saliktie ogļhidrāti, kas cilvēka organismam ir grūti sagremojami, jo tām trūkst fermentu, kas spētu tās apstrādāt. Tāpēc šķiedrvielām nav uzturvērtības. Tomēr šīs vielas ir būtiskas citu barības vielu uzsūkšanai un palīdz nodrošināt veselīgu kuņģa un zarnu darbību.

Kāpēc šķiervielas ir svarīgas?

Šķiervielas ir svarīgas, jo tās uzlabo zarnu veselību un samazina dažu slimību risku. Šķiedrvielas uzlabo gremošanas sistēmas darbību, samazinot aizcietējumus un palīdzot izvadīt lieko ūdeni un toksīnus no organisma. Tas var arī palīdzēt samazināt vēdera uzpūšanos un citas gremošanas problēmas. Tāpat šķiedrvielas var palīdzēt samazināt sliktā holesterīna līmeni asinīs, kas attiecīgi samazina sirds un asinsvadu slimību risku. Šķiedrvielas ir ļoti svarīgas, ja mērķis ir zaudēt svaru, jo tās palīdz ilgāk uzturēt sāta sajūtu.

Cik daudz šķiervielu ir nepieciešams dienā?

Vīriešiem līdz 50 gadu vecumam nepieciešams 38 gramus šķiedrvielu dienā, bet sievietēm līdz 50 gadu vecumam – 25 gramus. Pēc 50 gadiem vīriešiem nepieciešams 30 gramus šķiedrvielu dienā, bet sievietēm – 21 gramu dienā. Bērniem vajadzīgais šķiedrvielu daudzums ir atkarīgs no vecuma, taču, kopumā, bērniem jāuzņem mazāk šķiedrvielu nekā pieaugušajiem.

Kādos produktos ir visvairāk šķiervielas?

Šķiedrvielas atrodas augu izcelsmes produktos:

  • Pilngraudu produktos (kviešos, auzu pārslās, rudzos) – 10-15g šķiedrvielu uz 100g produkta
  • Dārzeņos (brokoļos, zaļajos zirnīšos, spinātos, biešu lapās, zaļajās pupiņās, kukurūzā) – 2-4g šķiedrvielu uz 100g produkta
  • Augļos (ābolos, bumbieros, zemenēs, plūmēs, banānos) – 1-3g šķiedrvielu uz 100g produkta
  • Riekstos un sēklās (mandelēs, zemesriekstos, ķirbju sēklās, čia sēklās) – 5-10g šķiedrvielu uz 100g produkta

Šie ir tikai daži piemēri, un šķiedrvielu daudzums var atšķirties atkarībā no produktu kvalitātes, apstrādes veida un citiem faktoriem.