Vai smūtiji neļauj notievēt?

Vai smūtiji neļauj notievēt?

Pēdējā laikā internetā aizvien vairāk parādās notievēšanas speciālisti, kuriem ir viedoklis, ka smūtiji nav veselīgi un nepalīdz notievēt. Apskatīsim šo apgalvojumu – tas ir aplams vai patiesība?

Es katru mēnesi organizēju notievēšanas projektus un receptēs ļoti bieži brokastīs ir smūtijs no dažādiem augļiem un ogām. Protams, ka klientes man vaicā – vai tas ir veselīgi? Vai es nenotievēšu? Vai tur ir daudz cukurs? Galu galā – vai smūtiji neļauj notievēt?

Sāksim ar to, ka augļos un ogās esošais cukurs nav procesēts baltais cukurs, bet gan dabisks ogļhidrātu avots. Augļos esošais cukurs palēlina cukura absorbciju, kas palīdz ilgāk uzturēt sāta sajūtu.  Atšķirībā no mākslīgi saldinātiem dzērieniem, augļi satur šķiedrvielas, kas savukārt neļauj paaugstināties cukura līmenim asinīs. Tāpēc arī bieži iesaka labāk apēst vienu augli nekā izdzert svaigi spiestu sulu.

Vispirms paņemsim par piemēru vienu smūtija veidu, kas tieši ir ielikts manos notievēšanas projekta plānos. 

Ābolu – melleņu smūtijs

1 ābols (vidējs, ap 200 g)
100 g mellenes (svaigas vai saldētas)
1 banāns (vidējs, ap 100 g)
šķipsniņa kanēlis
Ūdens – pēc nepieciešamības, cik biezu vēlas

Kopējais kaloriju daudzums šajā smūtijā – 257 kalorijas. Ogļhidrāti – 66.6 g (no kuriem cukurs 43.3 g), olbaltumvielas – 2.5 g, tauki – 1 g.

Kādus vitamīnus uzņemam ar šo smūtiju?

A (redzei, ādai), C (imunitātei), E (ādai, imūnsistēmai), K (asinsrecei un kalcija saistīšanai kaulos), kā arī B grupas vitamīnus (sirdij, asinsvadiem, veselīgai nervu sistēmai, normālai psiholoģiskai funkcijai) un folijskābi (imūnsistēmas un sirds un asinsvadu sistēmas normālai attīstībai).

Kādas minerālvielas uzņemam ar šo smūtiju?

Visvairāk – kāliju (sirdij, kauliem, normālai šūnu darbībai) un fosforu (viena no būtiskajiem minerālvielām, kas nepieciešama normālai ķermeņa darbībai), magniju (kauliem, muskuļiem, nervu sistēmai, sirdij), kalciju (arī kauliem, muskuļiem, nervu sistēmai, sirdij, asins recēšanai), mazāk – dzelzi (hemoglobīna veidošanai, muskuļu funkcijai, imūnisistēmai, enerģijai), varu (kolagēna ražošanai, dzelzs procesu regulēšanai, olbaltumvielu sintēzei), cinku (imūnsistēmai,  iekaisuma mazināšanai, palīdz uzsūkties dzelzim) un vēl mazāk citas minerālvielas.

Vēl mans komentārs par minerālvielu – kālijs. Bieži vien cilvēkiem, kuriem ir liekais svars ir arī paaugstināts asinsspiediens, tādēļ ir svarīgi samazināt sāls patēriņu. Sāls (nātrija) ietekmi organismā samazina kālijs, kas, kā jau iepriekš minēju, ir atrodams banānos.

Šķiedrvielas ir ļoti svarīgas notievēšanas procesā un ja tās neuzņemsiet pietiekami, var veidoties aizcietējumi. Konkrēti šis melleņu – ābolu smūtijs satur gandrīz 10 gramus šķiervielas, tādēļ to noteikti ieteiktu iekļaut tievēšanas procesā!

Atkarībā no vecuma, dzimuma un dzīvesveida, dienā rekomendētais šķiedrvielu daudzums var atšķirties. Tomēr, vispārējais ieteikums pieaugušajiem ir uzņemt aptuveni 25-30 gramiem šķiedrvielu dienā. Lai nodrošinātu šo daudzumu, vajadzētu iekļaut uzturā daudz augļus, dārzeņus, pilngraudu produktus un pupiņas.

Ceru, ka izskaidroju pietiekami šo tēmu, vai smūtiji neļauj notievēt un nobeidzot šo rakstu mans secinājums ir tas, ka smūtiji būs lielisks palīgs tievēšanas procesā!