Lielais gavēnis 2023.gadā.
Lielais gavēnis ir kristiešu tradīcija, kuru ievēro kristieši. Tas sākas Pelnu dienā – trešdienā, kas sanāk 46 dienas pirms Lieldienām. Dažām konfesijām Lielais gavēnis ilgst mazāk – 40 dienas. Tas ir saisīts ar to, ka svētdienas tiek izslēgtas no aprēķina, jo tās skaita kā Jēzus augšāmcelšanās dienas.
2023.gadā Lielais gavēnis sākas 22.februārī un beidzas 9.aprīlī (Pirmajās Lieldienās), savukārt pareizticīgajiem – sākas 2.martā un beidzas 16.aprīlī (Pareizticīgo Lieldienās).
Daudziem cilvēkiem gavēnis var asociēties ar badošanos, sevis spīdzināšanu un atteikšanos no ierastajiem ēdieniem. Tomēr, ja aplūkojam gavēni no plašākas perspektīvas, tad tā ir ideāla iespēja, lai tieši sakārtotu savus ēšanas paradumus un ļautu organismam atpūsties no pārmērīgā uztura. Šī tik tiešām ir iespēja atjaunot līdzsvaru un uzlabot veselību veselīgi ēdot.
Lielā gavēņa laikā cilvēki parasti atsakās no gaļas, taukainiem un saldiem ēdieniem, un ēd vairāk dārzeņus, rīsus, graudus. Protams, atteikšanās no gaļas var radīt daudz jautājumus, īpaši, ja gavē pirmo reizi. Kā zināms, gaļa satur B grupas vitamīnus un neaizstājamās aminoskābes, kas savukārt ir svarīgas organismam. Taču 40 dienu gavēņa laikā tās trūkums organismā rasties nevar. Tāpat, neēdot gaļu, cilvēks palielina dārzeņu, graudu un pākšaugu īpatsvaru savā uzturā, kas savukārt organismu apgādā gan ar B grupas, gan citiem vitamīniem un šķiedrvielām.
Kādu diētu izvēlēties gavēņa laikā?
Šajā laikā cilvēki var izvēlas ieturēt kādu veselīgu diētu, piemēram, augu valsts uztura diētu, bezglutēna diētu vai vēl kādu citu.
Lielā gavēņa laikā ieteicams pievērsties vairāk veselīgai ēšanai – ēst vairāk dārzeņus, piemēram, brokoļus, kāpostus, burkānus, bietes, graudus – auzu pārslas, rīsus, griķus un arī pākšaugus – zirņus, lēcas, pupiņas.
Lai gan Lielais gavēnis daudziem var likties liels izaicinājums, tā ir lieliska iespēja atrast jaunu pieeju ēšanai un radīt veselīgākus ēšanas paradumus. Pat ja cilvēks atsakās no kaut kā patīkama, piemēram, saldumiem – tiem var atrast veselīgas alternatīvas, kuras var baudīt arī gavēnī.