Kas ir trigerpunkti?
Trigerpunkti ir noteiktas jutīgas vietas muskuļos, kas var radīt sāpes vai diskomfortu, ja tiek spiestas vai masētas. Trigerpunkti būtībā ir mazi kontrakcijas mezgli, kas attīstās muskulī, rada saspringumu no pārmērīgas slodzes vai kādas traumas.
Trigerpunkti: kad un kā izveidojas trigerpunkti?
Trigerpunkti var rasties muskuļos sakarā ar, piemēram, pārmērīgu slodzi, traumu, sliktu sēdēšanas pozīciju vai nepareizu stāju, vai arī pat emocionālu stresu. Šie sasprindzinātie muskuļi var izraisīt diskomfortu un sāpes, ierobežot fiziskās spējas.
Trigerpunkti bieži tiek sadalīti divās kategorijās: “aktīvie” un “slēptie” trigerpunkti.
1. Aktīvie trigerpunkti: Aktīvie trigerpunkti ir tie, kas tieši izraisa sāpes vai diskomfortu. Tie ir muskuļu saspringuma punkti, kas var būt jutīgi piespiežot vai masējot. Aktīvie trigerpunkti var izraisīt lokalizētas sāpes un var radīt tādas sāpes, kas izplatās uz tālākām ķermeņa daļām. Piemēram, aktīvais trigerpunkts plecā var izraisīt sāpes rokās vai kaklā.
2. Slēptie trigerpunkti: Slēptie trigerpunkti ir muskuļu saspringuma punkti, kas nerada konkrētās vietas sāpes, bet gan iztaisavar attālinātas sāpes citās ķermeņa daļās. Slēptie trigerpunkti bieži ir dziļāk muskuļos un to identificēšana var būt grūtāka, jo tie izpaužas tikai tad, ja tos speciāli “meklē”. Piemēram, tikai stipri uzspiežot uz muskuli, kurā ir trigerpunkts, to var sajust.
Trigerpunkti var izraisīt ne tikai vietējās sāpes un muskuļu saspringumu, bet arī radīt attālinātas sāpes, ko sauc par atstarotām sāpēm. Tas nozīmē, ka sāpes var izplatīties no trigerpunkta uz citām ķermeņa daļām, kas varētu būt saistītas ar to muskuļiem vai nerviem.
Trigerpunkti: vai trigerpunktus var izmasēt?
Trigerpunktu masāža ir viena no metodēm, kuras mērķis ir mazināt šo muskuļu sasprindzinājumu, atbrīvojot trigerpunktu spiedienu un atjaunojot muskuļu normālu stāvokli. Tas var palīdzēt mazināt sāpes un atjaunot muskuļu elastību un funkcionālo spēju. Trigerpunktu masāža ir terapeitiska tehnika, kurā tiek izmantota spiediena piemērošana uz šiem trigerpunktiem, lai atvieglotu sāpes, mazinātu muskuļu sasprindzinājumu un uzlabotu asinsriti attiecīgajā zonā.
Trigerpunktu masāža tiek izmantota dažādu iemeslu dēļ, piemēram, lai mazinātu muskuļu sasprindzinājumu, atbrīvotu sāpes, uzlabotu locītavu kustīgumu un uzlabotu muskuļu funkcionalitāti. Ir svarīgi atzīmēt, ka trigerpunktu masāža var būt efektīva, bet ir ieteicams to veikt profesionākim, kuram ir izpratne par trigerpunktu atrašanās vietu un pareizu masāžas tehniku.
Vai trigerpunktus var izmasēt pats?
Dažos gadījumos ir iespējams izmasēt trigerpunktu pašam mājās, taču ir svarīgi to darīt uzmanīgi un saprast pareizu tehniku, lai nepasliktinātu situāciju vai nepalielinātu diskomfortu. Sniegšu dažus padomus par to, kā masēt trigerpunktus mājās:
1. Atrast trigerpunktu atrašanās vietu: Pirms masāžas ir svarīgi noteikt precīzo trigerpunktu atrašanās vietu. Parasti tie atrodas lokalizētās muskuļu zonās un var būt jūtami kā cieti punkti muskuļos. Atrodi jūtīgāko punktu, koncentrējies uz to!
2. Uzspied uz sāpīgo muskuļa punktus: Viegli uzspied uz trigerpunktu ar pirkstiem, vai, piemēram, speciālu masāžās bumbiņu (var arī izmantot tenisa bumbiņu). Spiediena intensitātei jābūt mērenai un komfortablai. Jāizvairās no pārāk spēcīga spiediena, kas var izraisīt sāpes.
3. Noturi šo spiedienu un atpūties: Uzturi tādu vieglu un stabilu spiedienu uz trigerpunktu un pēc tam ļauj muskulim atpūsties, izelpo atpūtā. Vari mēģināt izmantot arī nedaudz pulējošas vai ritmiskas kustības, lai palīdzētu atslābināt muskuli.
4. Izvairies no pārāk lielas sāpju sajūtas: Ja jūti pārāk lielas sāpes vai nepatīkamas sajūtas, samazini spiedienu vai pārtrauc masāžu. Būtu jāizvairās no pārmērīga vai spēcīga spiediena, kas var radīt papildus diskomfortu.
Tomēr ir svarīgi atzīt, ka trigerpunktu masāža var būt sarežģīta un prasa zināšanas par cilvēka anatomiju un pareizu tehniku. Tādēļ, ja sāpes ir nopietnas un ir pārāk liels diskomforts, noteikti apmeklē fizioterapeitu – speciālistu, kurš izmasēs sāpīgās, savilktās muskuļu zonas.
Ja interesē vēl tēmas par masāžām, iesaku izlasīt rakstu par sauso birstēšanos – Kas ir sausā birstēšanās?
Sīkāks apraksts par trigerpunktiem, avots: https://en.wikipedia.org/wiki/Myofascial_trigger_point