Olu diēta svara zaudēšanai
Olu diēta svara zaudēšanai – cik tā ir laba veselībai? Vai tā palīdz zaudēt svaru? Apskatīsim šos jautājumus šajā rakstā un sniegšu savu novērtējumu.
Latvijā un visā pasaulē, olu diēta ir kļuvusi par ļoti izplatītu diētu un, lai zaudētu svaru, to ievērojuši daudzi sabiedrībā pazīstami cilvēki.
Diētas galvenā ideja balstās uz, diezgan loģiski – olu lietošanu, taču drīkst lietot arī dažus augļus, dārzeņus un gaļu. Diēta ilgst no vienas nedēļas līdz vienam mēnesim.
Šī diēta nozīmē būtisku ogļhidrātu daudzuma ierobežojumu uzturā. Masu medijos var atrast informāciju par cilvēkiem, kuri ir zaudējuši 20 un vairāk kilogramus mēneša laikā, izmantojot olu diētu, taču cik tas ir veselīgi? Par to komentēšu mazliet vēlāk.
Vajadzētu saprast, ka, jo vairāk cilvēkam ir liekais svars, jo lielākas iespējas, ka cilvēks nometīs arī vairāk kilogramus. Piemēram 100 kg sieviete var nomest 10 – 20 kg lieko svaru mēneša laikā, bet 70 kg sieviete tikpat daudz nevarēs nomest.
Kad olu diēta nav ieteicama?
Olu diēta ir vienveidīga un tās laikā tiek pārslogotas aknas un nieres, kā arī tiek uzņemtas salīdzinoši maz šķiedrvielas, kas var novest pie problemātiskas vēdera izejas. Olu diēta nav ieteicama cilvēkiem ar paaugstinātu holesterīnu, jo tas, lietojot katru dienu uzturā olas, var paaugstināties vēl vairāk. Paradokss ir tas, ka olu diētu plāno ievērot cilvēki ar lieko svaru un tieši cilvēkiem ar lieko svaru visbiežāk arī ir paaugstināts holesterīns.
Kas ir holesterīns?
Holesterīns ir taukskābe, kas atrodama dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktos. Cilvēki to uzņem nelielā daudzumā ar uzturu, taču tā galvenokārt tiek sintezēta cilvēka organismā (galvenokārt aknās). To var atrast dažādos dzīvnieku produktos, piemēram, gaļā, olu dzeltenumos un piena produktos.
Holesterīns ir svarīgs cilvēka ķermenim, jo nepieciešams šūnu veidošanai un hormonu ražošanai. Tomēr, pārmērīga holesterīna uzņemšana ar uzturu var radīt problēmas. Holesterīns uzkrājas uz asinsvadu sienām un veido plātnītes, kas ar laiku palielinās un sašaurina artērijas, kas var ierobežot vai pilnībā bloķēt asins piegādi sirdij, smadzenēm utt. Augsts holesterīna līmenis ir galvenais faktors sirds un asinsvadu slimībām, infarktiem un insultiem. Tāpēc ir svarīgi uzraudzīt holesterīna līmeni asinīs un, ja nepieciešams, ierobežot tā uzņemšanu no uztura.
Kāpēc paaugstinās holesterīns?
Cēloņi, kāpēc var būt paaugstināts holesterīna līmenis ir plaši izplatīti. Tie ietver:
• Mazkustīgu dzīvesveidu;
• Kaitīgus ieradumus, piemēram, smēķēšanu un pārmērīgu alkohola lietošanu;
• Paaugstinātu ķermeņa masas indeksu;
• Nepareizu uzturu (trekno ēdieni, pārāk maz augļi un dārzeņi)
Šie faktori var ne tikai novest pie paaugstināta holesterīna līmeņa, bet arī radīt citas nopietnas problēmas, tāpēc ir svarīgi tos ņemt vērā.
Un noslēgumā vēlreiz vēlos uzsvērt – holesterīns, protams, ir olu dzeltenumos. Viena ola satur apmēram 185 mg holesterīna, un tāpēc regulāra olu ēšana var palielināt holesterīna līmeni asinīs.
Ja Jums ir paaugstināts holesterīna līmenis, ieteicams ierobežot olu dzeltenumu uzņemšanu un pirms olu diētas izmēģināšanas, konsultējaties ar ārstu vai uztura speciālistu.