Plūškoks imunitātes stiprināšanai

Plūškoks imunitātes stiprināšanai.

Plūškoks ir vērtīgs augs un lielisks līdzeklis veselības uzlabošanai un imunitātes stiprināšanai. Plūškoks satur daudz vitamīnu un minerālvielas, kā arī ir spēcīgs antioksidants, kas pasargā organismu no brīvo radikāļu kaitīgās iedarbības.

Vai Latvijā aug plūškoks?

Latvijā aug divas plūškoku sugas – sarkanais plūškoks un melnais plūškoks. Sarkanais plūškoks ir galvenokārt dekoratīvs augs, bet tajā pašā laikā ir arī indīgs. Savukārt, melnais plūškoks tiek audzēts gan kā ārstniecisks augs, gan arī kā augļu koks. Melno plūškoku latīniski sauc par Sambucus nigra, un šo nosaukumu plaši izmanto farmācijā un medicīnā.

Plūškoks imunitātes stiprināšanai

Plūškoka lapas un ziedi satur daudz C vitamīnu, kas ir svarīgs imūnsistēmas uzturēšanai un stiprināšanai. C vitamīns palīdz arī uzlabot ādas veselību un stimulē kolagēna ražošanu, kas ir būtiski, lai saglabātu veselīgu un elastīgu ādu. Turklāt plūškokam ir pretiekaisuma īpašības un tas satur arī daudz kāliju, kas palīdz uzturēt sirds veselību un regulēt asinsspiedienu.

Plūškoks kā antioksidants

Vēl plūškoka ogās ir zināms daudzums antocianīdu, kas ir atbildīgi par ogu raksturīgo melno un violeto krāsu. Antocianīdi ir dabīgas augu pigmentvielas, kas nodrošina dažādu augu un ogu krāsu, piemēram, sarkanu, violetu vai zilu. Šīs pigmentvielas ir arī spēcīgi antioksidanti, kas var aizsargāt organismu no oksidatīvā stresa. Turklāt, plūškoks satur arī citus bioaktīvos savienojumus, tostarp fenolus un flavonoīdus, kas arī var sniegt veselības ieguvumus. Tāpēc plūškoka ogas var būt noderīgas, lai uzlabotu imunitāti, samazinātu iekaisumu un aizsargātu organismu no brīvo radikāļu iedarbības.

Kā liecina pētījumi, plūškoks var uzlabot arī gremošanu un ir lielisks līdzeklis pret aizcietējumiem.

Plūškoka ogas satur lielu daudzumu šķiedrvielu, kas var palīdzēt uzlabot gremošanas un zarnu trakta darbību (palīdz pret aizcietējumiem).

Ja svaigas plūškoka ogas nav pieejamas, tās var atrast dažādos kompleksos uztura bagātinātājos vai tās var lietot sīrupa veidā vai arī dzert plūškoka augu tēju. Plūškoku ieteicams lietot gan kā profilaktisku līdzekli, gan saaukstēšanās laikā.

Plūškoka sīrups un tēja arī var būt efektīvs līdzeklis, lai palīdzētu mazināt saaukstēšanās simptomus, kā piemēram, klepu, iesnas, drudzi un sāpes kaklā un uzlabotu imūnsistēmu. Ja ir kādas šaubas vai jautājumi par plūškoka produktu lietošanu, ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, kas var sniegt informāciju par konkrētu produktu un tā lietošanu.