diska truce sintija katkevica

Mugurkaula protrūzija un diska trūce

Kas ir mugurklaula protrūzija un diska trūce?

Mugurkaula protrūzija ir tāds stāvoklis, kad mugurkaula starpskriemeļu diska gredzens nav pilnībā ieplīsis, bet gan ir vēl tikai izvirzījies daļēji. Savukārt diska trūce ir tad, kad diska gredzens jau ir izvirzījies pilnībā vai ieplīsis. Tā ir galvenā atšķirība. Varētu teikt, ka mugurkaula protrūzija ir pirmais līmenis un tad seko diska trūce.

Mugurkaula protrūzija var izraisīt sāpes, neērtības un ierobežot kustības. Tā var rasties gan dabiskā novecošanās procesā, gan arī izveidoties pēc traumas vai smaga svara celšanas.

Mugurkaula protrūzija: Ārstēšanās veidi mugurkaula protrūzijai un diska trūcei.

Ārstēšanas veids atkarīgs no pacienta simptomiem un mugurkaula protrūzijas smaguma pakāpes. Ārstēšana var ietvert fizikālās terapijas vingrinājumus, kas palīdzēs samazināt sāpes un uzlabot muskuļu stāvokli. Pacientiem var arī izrakstīt pretsāpju medikamentus un ieteikt siltuma vai aukstuma terapiju.

Ja stāvoklis ir smagāks, var būt arī nepieciešama operācija. Operācija tiek veikta, lai noņemtu izvirzījumu un atjaunotu normālu mugurkaula diska stāvokli.

Kā jau minēju, viena no efektīvākajām ārstēšanas metodēm ir fizikālā terapija, kas var palīdzēt uzlabot mugurkaula stāvokli un mazināt sāpes. Tai tiešām ir ļoti liela nozīme mugurkaula diska trūces ārstēšanā. Mūsu mugurkaulu ieskauj muskuļi un ja tos muskuļus nostiprina ar speciāliem vingrinājumiem, tie samazina kustīgumu starp diviem blakus esošiem skriemeļiem. Attiecīgi tas samazina slodzi uz starpskriemeļu disku. Speciālie vingrojumi var palīdzēt sadziedēt izveidojušos diska trūci un bieži vien šāda veida terapija ir pat pietiekama, lai atrisinātu problēmu.

Kāda ir fizikālā terapija mugurkaula protrūzijai?

Fizikālā terapija ietver vingrinājumus, kas stiprina muguras un vēdera muskuļus (ārstnieciskā vingrošana), kā arī mazina spiedienu uz mugurkaula diskiem. Piemēram, pilates un ārstnieciskā joga arī var būt pielietojama. Tā kā operācija diska trūces gadījumā nav vienīgais risinājums, jo bieži vien statistika rāda, ka tiem cilvēkiem, kuri ir ievērojuši ārsta norādījumus un izgājuši fizikālās terapijas kursu (ārstniecisko vingrošanu), ir manāmi uzlabojumi. Tomēr jāsaka, ka viens kurss (to nosaka parasti ārsts, cik garšs kurss nepieciešams) var nest uzlabojumus īstermiņā. Ar vingrošanu jāturpina nodarboties arī turpmāk.

Kāds ir ārstēšanās process mugurkaula protrūzijai, secība?

Pirms patstāvīgi sākat veikt jebkādus vingrinājumus, pirmkārt, konsultējaties ar ārstu, kas attiecīgi aizsūtīs pie fizioterapeita. Tālāk fizioterapeits vai nu sastādīs individuālu vingrošanas kompleksu, lai varat darboties mājās, vai arī darbosies ar jums individuāli klātienē. Tā kā es esmu sertificēta fitnesa trenere un man ir korektīvās jeb ārstnieciskās vingrošanas sertifikāts, es varu Tev palīdzēt arī ar vingrošanu. Ja fizioterapeits ir izstrādājis vingrošanas kompleksu, droši vari vērsties pie manis un es varu Tev vadīt vingrošanu pēc plāna.

Galvenais ir saprast, ka mugurkaula protrūzija ir problēma un ka agrīnā stadijā, izmantojot pareizu ārstēšanu un vingrinājumu programmu, to var uzlabot un neielaist līdz diska trūcei.

Ārstnieciskai vingrošanai online vari pieteikties, aizpildot šo pieteikuma anketu. Raksti un noskaidro, vai šobrīd šī grupu online nodarbība ir aktīva!

Lasi arī rakstu par to, kā zaudēt lieko svaru, jo arī tas var būt viens no iemesliem mugurkaula protrūzijai: https://28dienas.lv/padomi-ka-nomest-svaru/